Disadvantages of Prefabricated Building معایب خانه های پیش ساخته

Drag to rearrange sections
Rich Text Content

1-1.PNG

معایب خانه های پیش ساخته

خانه های پیش ساخته در کنار تمام مزایا و ویژگی‌های مثبتی که دارند، ممکن است معایبی نیز داشته باشند بنابراین چه بهتر اگر پیش از اقدام به سفارش ساخت این خانه‌ها، از معایب آن نیز آگاه باشید. این سازه‌ها با ویژگی‌های منحصر به فرد خود موجب کاهش هزینه‌ها و زمان مورد نیاز برای ساخت و ساز شده‌اند. یک خانه پیش ساخته بسیار سریع‌تر از سازه‌های مسکونی سنتی به بهره برداری رسیده و آماده سکونت می‌شود.

از طرفی دیگر دردسرهای زیادی که ساخت یک سازه مسکونی به شیوه سنتی به همراه دارند را تجربه نخواهید کرد. برای ساخت و ساز سنتی باید ابتدا به دنبال خرید مصالح و آهن آلات باشید. سپس امور مربوط به نقشه کشی ساختمان خود را دنبال کنید و پس از آن مهندسین و پیمانکاران مورد اعتمادی را پیدا کنید تا فرایند ساخت سازه شما را آغاز کنند. از زمان و انرژی زیادی که باید برای طی کردن این مراحل بگذارید هم بگذریم، شما باید هزینه زیادی را برای خرید مصالح، پیمانکار، اخذ مجوزهای لازم ساخت و ساز، دستمزد تعداد زیادی کارگر ساختمانی و.... بپردازید.

درحالی‌که ساخت یک خانه پیش ساخته هیچ یک از دردسرهای فوق را ندارد. تنها کافی‌ست یک شرکت سازنده خانه های پیش ساخته معتبر پیدا کنید و خانه مورد نظر خود را با ویژگی‌ها و امکانات دلخواهتان سفارش دهید. اما با وجود تمامی این مزایا، قطعا سازه‌های پیش ساخته نیز معایبی دارند که بهتر است از آن‌ها مطلع باشید.

محدودیت متراژ و تعداد طبقات

یکی از بزرگ‌ترین معایب خانه های پیش ساخته، محدودیت در متراژ و تعداد طبقات این سازه ها است. خانه های پیش ساخته را نمی‌توان در بیش از 2 طبقه ساخت. همچنین در متراژ این سازه ها نیز محدودیت‌هایی وجود دارد. بنابراین چنانچه بخواهید خانه ای با ابعاد بسیار بزرگ یا در چندین طبقه داشته باشید نمی‌توانید از خانه های پیش ساخته استفاده کنید.

عدم امکان نظارت بر روند ساخت

هنگامی که خانه شما به شیوه سنتی در حال ساخت است شما می‌توانید از ابتدا بر روند ساخت و ساز نظارت داشته باشید درحالی‌که حین ساخت خانه های پیش ساخته نمی‌توانید دائما بر مراحل ساخت نظارت داشته باشید. از آنجایی که قطعات خانه‌های پیش ساخته در محل کارگاه یا کارخانه ساخته شده و سپس در محل پروژه به یکدیگر نصب می‌شوند شما هیچ نظارتی بر روند ساخت نخواهید داشت.

 بنابراین با توجه به اینکه بر روند ساخت و کیفیت و استانداردهای ساخت نظارت ندارید، پیدا کردن یک کارخانه معتبر برای ساخت خانه های پیش ساخته بسیار حائز اهمیت است.

2-1.PNG

نیاز به مهندسین و افراد حرفه ای

مسلم است که هر شیوه ای از ساخت و ساز به مهندسان و پیمانکاران حرفه ای و با تجربه نیاز دارد. اما این موضوع در رابطه با خانه های پیش ساخته بیشتر صدق می‌کند. برای ساخت خانه های پیش ساخته از فناوری‌های نوینی استفاده می‌شود به همین خاطر نباید ساخت این سازه‌ها را به افراد غیر متخصص و کم تجربه سپرد. اگر درصدد خرید خانه های پیش ساخته هستید، توصیه می‌کنیم برای پیدا کردن یک شرکت سازنده خانه های پیش ساخته تحقیق و پرس و جوی زیادی داشته باشید.

شرایط پرداخت هزینه ساخت خانه های پیش ساخته

هنگام ساخت سازه‌های سنتی هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز را مرحله به مرحله پرداخت خواهید کرد. در حالی که زمان خرید یک خانه پیش ساخته باید تمام هزینه آن را به صورت یکجا پرداخت کنید چراکه فرایند ساخت یک خانه پیش ساخته اصلا به اندازه‌ای طولانی نیست که شما بخواهید هزینه‌های ساخت و ساز آن را در چندین مرحله پرداخت کنید. البته ممکن است برخی از تولیدکنندگان شرایط اقساطی یا شرایط دیگری نیز داشته باشند که باید پیش از اقدام به خرید، راجع‌به شرایط و روش پرداخت هزینه‌ها پرس و جو کنید.

محدودیت در طراحی شکل سازه ها

اگر ساختمانی با شکل‌های غیر متعارف یا پیچیده در نظر داشته باشید ممکن است امکان پیاده سازی آن با مصالح پیش ساخته وجود نداشته باشد. از طرف دیگر قطعات مربوط به ساخت خانه های پیش ساخته در کارخانه ساخته می‌شود به همین خاطر شما به عنوان کارفرما در انتخاب شکل سازه چندان نقشی نداشته و نمی‌توانید انتخاب‌های متعددی داشته باشید. اغلب خانه های پیش ساخته با اشکال ساده و متعارف ساخته می‌شوند و این محدودیت یکی دیگر از معایب خانه های پیش ساخته به شمار می‌رود.

3-1.PNG

کاهش قیمت سازه به هنگام فروش

یکی از مزایای خانه های پیش ساخته این است که قابلیت دمونتاژ یا استفاده مجدد را دارند. به عبارتی شما می‌توانید به جای خرید یک سازه پیش ساخته، خانه های پیش ساخته دست دوم را خریداری کنید. همان‌طور که به عنوان یک خریدار برای خرید یک سازه پیش ساخته دست دوم هزینه کمتری می‌پردازید، به عنوان یک فروشنده این ساختمان‌ها نیز در قبال فروش ساختمان پیش ساخته خود هزینه کمتری دریافت خواهید کرد. اگر می‌خواهید برای مدت زمان مشخصی از یک سازه پیش ساخته استفاده کرده و سپس آن را به فروش برسانید، باید به بحث کاهش قیمت به هنگام فروش توجه داشته باشید.

میزان این کاهش قیمت به مدت زمانی که این سازه مورد استفاده قرار گرفته است بستگی دارد. برای مثال ممکن است قیمت یک خانه پیش ساخته دست دوم تا 40 درصد نیز کاهش یابد.

 

منبع: https://bit.ly/3M3kVxtLinks to an external site.

rich_text    
Drag to rearrange sections
Rich Text Content
rich_text    

Page Comments