rock wool sandwich panel ساندویچ پانل پشم سنگ

Drag to rearrange sections
Rich Text Content

ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ

­­­­­­­ساندویچ پانل پشم سنگ چست؟ با توجه به پیشرفت علم، تکنولوژی و صنعت سازه های جدیدی با نام ساندویچ پانل ها تولید شدند. ساندویچ پانل ها، جزء سازه های پیش ساخته هستند. امروزه این سازه ها جایگزین سازه های قدیمی شده اند. پیشرفت تکنولوژی این امکان را ایجاد کرده است تا سازه های کاربردی با ویژگی های جدید تولید شوند. ویژگی های جدید این سازه ها باعث شده تا محبوبیت بسیاری بین مجریان و سازندگان بناهای ساختمانی پیدا کنند.

ساندویچ پانل ها دارای انواع مختلفی هستند. یکی از مدل های ساندویچ پانل ها، ساندویچ پانل های سقفی است. از این پانل ها برای پوشش دهی سقف ها استفاده می شوند.

ساندویچ پانل ها سازه هایی هستند که با استفاده از علم روز تولید می شوند. با گذشت زمان، ممکن است تغییراتی در این پانل ها در آینده ایجاد شود. این پانل ها دارای دو لایه خارجی(لایه های گالوانیزه) و یک لایه داخلی( لایه عایق) هستند. لایه داخلی این پانل ها، لایه ای از جنس عایق است. ساندویچ پانل های سقفی خود دارای انواع مختلفی هستند. ساندویچ پانل های پشم سنگ، یکی از پنل ساندویچ های سقفی است. انواع ساندویچ پانل های سقفی عبارتند از:

 1. ساندویچ پانل شادولاین
 2. ساندویچ پانل طرح آردواز
 3. ساندویچ پانل با عایق پلی یورتان
 4. ساندویچ پانل پشم سنگLinks to an external site.
 5. ساندویچ پانل پلی استایرن

پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ (Rock wool)، عایق حرارتی است که از الیاف معدنی ساخته شده است. بعد از فوران آتشنشان ها، گدازه های آتش فشانی سرد شده و سنگ های آتش فشانی ایجاد می شوند. یکی از این سنگ های آتشفشانی، سنگ بازالت است. بازالت، جزء دسته سنگ های آذرین است. بیشتر از 95 درصد سنگ بازالت را پشم سنگ تشکیل می دهد.

بهترین سنگ های بازالت در جهان از معدن های سر بیشه استان خراسان جنوبی استخراج می شوند. بازالت ،سنگی سیاه رنگ است که در ایران به فراوانی یافت می شود.

انواع پشم سنگ (عایق معدنی)

پشم سنگ ها انواع مختلفی دارند. هر کدام از این پشم سنگ ها ویژگی ها و خصوصیات مختص به خود را دارند. پشم سنگ فله ای، پشم سنگ لحافی، پشم سنگ لوله ای، پشم سنگ تخته ای و پشم سنگ پتویی انواع مختلف این عایق معدنی هستند.

ساخت عایق معدنی

برای ساخت پشم سنگ، ابتدا باید بازالت را در دمای 1450 درجه سانتیگراد قرار داد. این دما، دمایی است که در آن بازالت ذوب شده و به حالت سیلیکات مذاب در می آید. پس از تشکیل مذاب با استفاده از شیوه ها و روش های مختلف آن را به الیاف بسیار نازکی با قطر 6 تا8 میکرون تبدیل می کنند. این الیاف میکروسکوپی در کنار یک دیگر پشم سنگها را ایجاد می کنند.

 پانل ساندویچ های پشم سنگ

همانطور که گفته شد پانل ساندویچ پشم سنگ، یکی از مدل های ساندویچ پانل ها است. در این نوع از ساندویچ پانل ها لایه عایق درونی از جنس پشم سنگ است. مهم ترین ویژگی این ساندویچ پانل ها مقاومت بالا آن ها در برابر حریق و آتش سوزی است.

 این عایق، توانایی آن را دارد که تا 2 ساعت در برابر آتش مقاومت کند و آتش نگیرد. با افزایش ضخامت لایه پشم سنگ مقاومت آن نیز در برابر احتراق افزایش پیدا خواهد کرد.

اسکلت ساختمان ها معمولا از آلیاژ هایی مانند آهن و فولاد ساخته می شوند. هنگام احتراق و آتش سوزی، به دلیل افزایش دما در اثر حرارت بالا این آلیاژها به مرور ذوب می شوند. مهندسین در صنایع مختلف تلاش می کنند تا با روش ها و شیوه های مختلف مانع از ذوب شدن این آلیاژها شوند. یکی از شیوه هایی که مانع ذوب شدن آلیاژ ها می شوند، استفاده از پنل ساندویچ های عایق مانند پشم سنگ است. پشم سنگ یکی از انوع عایق ها است. پشم سنگ با عایق سازی مانع آتش سوزی و احتراق می شود.

ساندویچ پانل های پشم سنگ، یکی از انواع ساندویچ پانل های است. همه ساندویچ پانل ها دارای یک شناسنامه با ویژگی ها و مشخصات خاصی هستند. این ویژگی ها عبارتند از:

 • وزن ساندویچ پانل عایق: 8 تا 10 کیلوگرم بر متر مرکب
 • ضخامت ساندویچ پانل عایق: 30 تا 100 میلی متر
 • عرض ساندویچ پانل عایق: 100 تا 120 سانتی متر
 • چگالی ساندویچ پانل عایق: 50 تا 200 کیلوگرم بر متر مکعب
 • طول ساندویچ پانل عایق:3 تا 14 متر

 مزایای پنل های پشم سنگ

 عایق پشم سنگ هم مانند هر متریالی دارای یک سری مزایا و معایب است. کاملا طبیعی است که پشم سنگ نیز دارای معایبی باشد. اما در این قسمت می خواهیم مزایای استفاده از این عایق را بیان کنیم.

2.PNG

ماندگاری بالا عایق

تعداد زیادی از عایق ها با گذشت زمان کارایی خود را از دست می دهند. عایق پشم سنگ بر خلاف سایر عایق ها با گذر زمان همچنان کارایی و کاربردی بودن خود را حفظ کرد و به خوبی فرآیند عایق سازی را انجام می دهد.

سازگار با محیط

پشم سنگ عایقی است که آسیب های کم تری را به محیط زیست وارد می کند. این عایق سازگار با محیط زیست بوده و در مقایسه با سایر عایق ها مانند پشم شیشه آسیب های کمتری را به انسان و محیط زیست وارد می کند.

 

نفوذ پذیر بودن بخار

یکی از ویژگی های منحصر به فرد عایق های پشم سنگ آن است که در برابر بخار و رطوبت نفوذ پذیر هستند. نفوذ پذیر بودن در برابر بخار به این معنی است که رطوبت و بخار می تواند به راحتی و بدون هیچ مشکلی در این عایق در جریان باشد. عمل تبخیر آب نیز به راحتی در عایق های پشم سنگ انجام می گیرد.

 وجود بخار و رطوبت می تواندمشکلات عدیده ای را در سازه ها ایجاد کند. به دلیل در جریان بودن و تبخیر آب در عایق پشم سنگ دیگر مشکلات ناشی از وجود و انباشت آب و رطوبت به وجود نخواهد آمد.

عایق صدا

پشم سنگ علاوه بر آنکه عایق حرارتی بسیار خوبی است، عایق صوتی خوبی نیز به شمار می رود. به دلیل ویژگی عایق صوتی بودن پشم سنگ ها، کاربرد های بسیاری در صنایع مختلف دارند. به عنوان مثال می توان از این عایق ها در استودیو ها برای جلوگیری از نفوذ صدا به سایر ساختمان ها استفاده کرد. استفاده از این عایق در خانه ها می تواند مانع از نفوذ صداهایی مانند بوق ماشین ها به داخل منزل شود.

 

ضد حریق بودن

امروزه معمولا خانه ها اسکلت فولادی و آهنی دارند. در زمان احتراق و آتش سوزی این آلیاژ ها به مرور زمان ذوب می شوند. این عایق ها از داغ شدن سازه ها جلوگیری می کنند و مانع از ذوب شدن این آلیاژ ها می شوند. این عایق طبیعی نمی سوزد، به همین دلیل برای مکان هایی که خطر آتش سوزی و احتراق وجود دارد کاربردی است.

سایر ویژگی های این عایق عبارتند از:

 • مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 • سبک و کم وزن
 • عدم اشغال فضای زیاد
 • مقاوم در برابر زلزله به دلیل وزن کم سازه
 • قابلیت بازیافت شدن
 • غیر قابل اشتعال بودن انواع مدل های پشم سنگ ها
 • جابه جایی راحت به دلیل وزن کم
 • سهولت در نصب
 • توانایی سازگاری با انواع آب و هوا
 • تنوع در رنگ بندی
 • عایق صوتی، برودتی و حرارتی به دلیل هوای موجود در بین الیاف
 • مقاومت بالا در برابر ضربه
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 • مقاوم در برابر عوامل سایشی
 • استحکام بالا
 • طول عمر بالا
 • قابل شستشو و بهداشتی بودن
 • مانع از نفوذ حشرات، رشد کپک ها، و آلودگی های میکروبی
 • و....

معایب پنل های پشم سنگ

تا به الان اطلاعات دقیقی از تاثیر پشم سنگ بر سلامتی انسان ها اعلام نشده است. برای پی بردن به عوارض اثرات پشم سنگ بر سلامتی انسان نیاز است تا آزمایش های بلند مدتی صورت بگیرد. نتیجه این آزمایش ها در آینده می تواند تاثیرات این متریال بر سلامتی انسان را به صورت دقیق و علمی مشخص کند. اما بر اساس موارد دیده شده در بیمارستان ها و کلینک های درمانی مشخص شده است که این ماده معدنی می تواند موجب بروز حساسیت پوستی، حساسیت و خارش چشم و... شود.

عوارض پشم سنگ نسبت به پشم شیشه کم تر بوده و قابل مقایسه با آن نیست. برای جلوگیری از عوارض پشم سنگ بهتر است احتیاط های لازم و موارد ایمنی را در هنگام تماس با الیاف این عایق رعایت کرد.

در هنگام نصب پشم سنگ لازم است که نکات ایمنی مانند ماسک مخصوص، دستکش، عینک و سایر موارد بهداشتی رعایت شود تا از بروز عوارض احتمالی در آینده جلوگیری کرد.

علاوه بر آسیب های احتمالی برای بدن انسان، این متریال به دلیل ویژگی های ذاتی خود از جمله انعطاف پذیری و منعطف بودن ممکن است تا در محل نصب فاق مقاومت لازم را نداشته باشد.

قیمت ساندویچ پانل های پشم سنگ

پشم سنگ عایقی است که توسط متخصصین مجرب ایرانی و تکنولوژی های روز دنیا در ایران تولید می شود. این عایق بر خلاف سایر عایق های وارد شده به کشور قیمت مناسب تری دارند. زیرا عایق های خارجی تحت تاثیر قیمت ارز و نوسانات دلار هستند و قیمت های آن ها می تواند روند افزایشی داشته باشد. در نتیجه پانل هایی که با عایق های خارجی و وارداتی ساخته می شوند قیمت بالاتری خواهند داشت.

علاوه بر کشور سازنده عایق، کیفیت عایق پشم سنگ و طول و عرض ساندویچ پانل عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی ساندویچ پانل های پشم سنگ است. طول و عرض ساندویچ پانل ها معیاری است که توسط خود مشتری تعیین می گردد.

همانطور که گفته شد عواملی که در قیمت ساندویچ پانل های پشم سنگی تاثیر می گذارند ثابت نیستند. به همین دلیل نمی توان لیست قیمت مشخصی برای این پنل ها ارائه داد. زیرا قیمت ها ممکن است نوسان بسیاری را تجربه کنند. اما به طور کلی پنل های پشم سنگی به دلیل آن که تولید داخل هستند قیمت بهتری دارند.

قیمت ساندویچ پانل های پشم سنگ

کاربرد ساندویچ پانل های پشم سنگ

همانطور که گفته شد ساندویچ پانل ها ویژگی های بسیاری دارند. این ویژگی های گسترده باعث شده است تا پنل ساندویچ ها کاربرد های وسیع و گسترده ای داشته باشند. ساندویچ پانل های پشم سنگ هم به صورت سقفی و هم به صورت دیواری تولید و به کار گرفته می شود. کاربردهای پنل ساندویچ های پشم سنگ سقفی و دیواری عبارتند از:

 • عایق سازی ساختمان ها
 • در صنایع غذایی
 • صنایع پالایشگاهی (نفت و گاز)
 • صنایع نیروگاهی
 • تاسیسات
 • گلخانه های هیدروپونیک
 • مجتمع های پتروشیمیایی
 • صنایع دفاعی و نظامی و...

کانکس؛ رایج ترین ساختمان پیش ساخته

کانکس پیش ساخته، سازه ای است که ابتدا طراحی آن انجام می گیرد و بعد از ساخت به محل مورد نظر برده می شود. این سازه ها در زمان جنگ جهانی دوم طراحی و ساخته شدند. در آن زمان به دلیل جنگ و آسیب های بسیاری که به شهرها و روستاها وارد شده بود تعداد زیادی از افراد خانه ها و محل سکونت خود را از دست دادند.

در آن زمان برای حل این مشکل، کانکس ها طراحی و ساخته شدند. کانکس ها مزایای بسیاری داشتند. این مزیت ها مردم را ترغیب کرد تا از خانه ها به عنوان محل سکونت خود استفاده کنند. اکنون نیز عده ای هستند که همچنان در کانکس های تولید شده در همان زمان استفاده می کنند.

کاملا طبیعی است که کانکس های امروزی بسیار با کانکس های تولید شده درآن زمان متفاوت هستند. با پیشرفت تکنولوژی، کانکس ها با شیوه های مختلف و متفاوتی تولید شدند.

تولید انواع مختلف کانکس ها، این امکان را ایجاد کرد تا افراد از این سازه های پیش ساخته در مکان های مختلف استفاده کنند. به همین دلیل امروزه کاربرد کانکس ها صرفا به عنوان پناهگاه نبوده و کاربرد های بسیار وسیعی پیدا کرده است.

برای ساخت کانکس ها، از متریال های مختلفی استفاده می شود. هر متریالی مشخص می کند که این کانکس ها چه ویژگی هایی داشته باشد و در چه مکان هایی بتوان از آن ها استفاده کرد.

یکی از متریال های مورد استفاده در ساخت کانکس ها، ساندویچ پانل ها هستند. ساندویچ پانل ها نیز انواع مختلفی دارند. کانکس ها بر اساس آن که از چه نوع ساندویچ پانلی در ساخت آن استفاده می شود ویژگی های خاصی پیدا خواهند کرد.

ساخت کانکس با ساندویچ پانل پشم شیشه

از آنجا که این کانکس ها از ساندویچ پانل های پشم سنگ ساخته می شود، ویژگی های پشم سنگ ها را خواهد داشت. پشم سنگ ها ویژگی هایی دارند که کانکس های ساخته شده از آن را به یک سازه بی نظیر و کارآمد تبدیل می کند.

 • به دلیل آنکه پشم سنگ ها مانع از رشد آلودگی های میکروبی شده، بهداشتی هستند و قابلیت شستشو داشتن دارند، کانکس های ساخته شده از آن ها بسیار بهداشتی هستند و می توان از این کانکس ها در جهت ارائه خدمات پزشکی استفاده کرد.
 • کانکس های پشم سنگی سبک هستند، در نتیجه در هنگام زلزله آسیب های کمتری وارد خواهد شد. زیرا سازه وزن کمی دارد و در صورت برخورد سازه به انسان آسیب های کمتری وارد خواهد شد.
 • ایران کشوری چهار فصل با تنوع آب و هوایی بسیار است. کانکس های پشم سنگی قابلیت سازگاری با انواع آب و هوا را داشته و می توان از این کانکس ها در سراسر ایران استفاده کرد.
 • کانکس های ساخته شده از پشم سنگ ها سبک بوده و وزن کمی دارند. در نتیجه می توان به راحتی و با کمترین انرژی آن ها را جابه جا کرد.

چرا استفاده از ساندویچ پانل های پشم سنگ رواج یافته است؟

پشم سنگ ها، عایق های معدنی هستند که ویژگی های مفید و کاربردی بسیاری دارند. این ویژگی ها شامل مقاوم در برابر زنگ زدگی، قیمت ارزان، سهولت درنصب، جابه جایی راحت، مقاوم در برابر مواد شیمیایی، تنوع در رنگ بندی، عایق صوتی ، عایق حرارتی ، عایق برودتی، مقاومت در برابر عوامل سایشی و... تنها تعدادی از ویژگی های پنل ساندویچ ها هستند. تعدادی از ویژگی های پنل های پشم سنگی عبارتند از:

قیمت ارزان

به دلیل آن که پشم سنگ ها داخل خود کشور تولید می شوند، قیمت ارزان تری دارند. پشم سنگ ها تحت تاثیر نوسانات ارزی قرار نمی گیرند. در نییجه می توان ساندویچ پانل های پشم سنگی را گزینه مناسبی برای شرایط اقتصادی حال حاضر کشور دانست. در این شرایط افراد زیادی مشکلات مالی و چالش های اقتصادی دارند و ترجیح می دهند که با استفاده از شیوه ها و روش های مختلف هزینه های خود را کاهش دهند.

ساخت و ساز سریع

یکی دیگر از ویژگی های ساندویچ پانل ها، ساخت سریع آن است. ساندویچ پانل ها از یک لایه عایق و دو لایه فلزی گالوانیزه ساخته می شوند. این سازه ها با سرعت تولید، ساخته و به بازار عرضه می گردد. در نتیجه می توان نیاز بازار را به سرعت تامین کرد تا به سرعت پروژه های ساختمانی انجام شده و به اتمام رسانده شوند.

حمل و نقل آسان

ساندویچ پانل های پشم سنگی به دلیل وزن کم و اشغال فضای اندک به راحتی جابه جا می شود. این دو ویژگی موجب می شود تا انتقال آ« ها زا مکانی به مکان دیگر راحت بوده و با سهولت بسیار انجام گیرد.

محکم و مقاوم تر

پنل ساندویچ های پشم سنگی استحکام بالایی دارد. این نکته بسیار مهم است که سازه مقاوم بوده و توانایی تحمل ضربات و فشار های بسیاری را داشته باشد. این سازه ها توانایی بسیاری در برابر سایش دارند.

rich_text    
Drag to rearrange sections
Rich Text Content
rich_text    

Page Comments